İzocam Genel Müdürü A. Nuri Bulut: “5 Yıl İçerisinde 100 Milyon Liralık Yatırım Planlıyoruz” diyerek hedeflerinin çok büyük olduğunu söyledi. Büyük paralar ile yatırım yaparak sektörde çok büyük gelişme hedefliyorlar.

İzocam  hakkında bilgi vererek, mevcut durumu ve geleceğe yönelik hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Yalıtımın farklı ihtiyaç ve çözümleri (ısı yalıtımı, gürültü kontrolü, akustik yalıtım ve yangın güvenliği sistemleri vb.) ile alanlarına yönelik (konut, sanayi, tesisat, dayanıklı tüketim malları vb.) yalıtım ürünleri tasarlayan, üreten ve pazara sunan, 51 yıllık tecrübemiz ile sektörümüzün lider firmasıyız. Zeminden, tavana, tesisattan sanayiye kadar her uygulama alanı için kaliteli yalıtım malzemeleri üretiyoruz. İzocam ürünleri, bir konuta içeriden uygulanabilecek yalıtımdan sanayi yapılarına, okul ve hastanelere kadar her binanın ve tesisatın yalıtım ihtiyacına yanıt veriyor. Ürün gamımız içinde lojistikten, soğuk hava depolarına, vagonlardan yangın kapılarına, güneş kolektörlerine kadar özel olarak ürettiğimiz yalıtım malzemeleri de bulunuyor.

 

İzocam, kurulduğu günden bugüne ürettiği ürünlerle 200 milyon ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu sağlamış olan ve 650 milyon ton CO2’in de atmosfere salımını önleyen yalıtım sektörünün uzman firmasıdır. Ülkemizin ekonomisine ise 50 yılda,  110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlamıştır.

 

Önümüzdeki süreçte ise 5 yıl içerisinde 100 milyon liralık yatırım planımız bulunuyor. Diğer yandan İzocam olarak bu yıl tesislerimizde modernizasyon ve kapasite artırımı gerçekleştirme arzusundayız.

 

İzocam’ın ürün, hizmet yelpazesinden bahsederek, bu yıl veya önümüzdeki yıl için ne gibi yenilikler sunmayı planlıyor anlatır mısınız?

İzocam çatısı altında Camyünü, Taşyünü, Ekstrüde Polistiren (XPS) Foamboard, Ekspande Polistiren (EPS) İzopor ve İzopor Plus, Kauçuk Köpük (İzocam Flex), Polietilen Köpük (İzocam PEflex), Yalıtımlı Sandviç Panel ile Trapez Levha bulunuyor. Ayrıca Tekiz markalı yalıtımlı paneller de üretiyoruz. Formlandırılmış iki metal arasında yalıtım çekirdeği bulunan paneller, ısı ses ve yangın yalıtımı ihtiyacı bulunan çatı ve cephelerde kullanılıyor. Özellikle hızlı montaj ihtiyacı bulunan yapılarda İzocam Tekiz ürünleri ile etkili çözümler sunuyoruz.

 

Türkiye genelinde 4 farklı üretim noktasında tesislerimiz faaliyet gösteriyor. Gebze (Dilovası) tesislerimizde yıllık 75 bin ton kapasite ile ısı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği sağlayan taşyünü üretimimizin yanı sıra GEBKİM tesislerimizde yıllık 560 bin m³ kapasiteli ile ısı yalıtımı sağlayan ekstrüde polistiren (Foamboard) ve 6 bin ton kapasite ile ısı yalıtımı sağlayan ekspande polistiren (İzopor) üretiyoruz. Yine GEBKİM’de bulunan Tekiz tesisimizde 4 milyon m² kapasiteli taşyünü ve poliüretan yalıtımlı paneller ile 3 milyon m² kapasiteli trapezler üretiyoruz. Tarsus tesislerimizde, yıllık 55 bin ton kapasite ile ısı ve ses yalıtımı, yangın güvenliği sağlayan Camyünü ve 160 bin m³ ısı yalıtımı sağlayan ekstrüde polistiren (Foamboard) üretiyoruz. Eskişehir tesislerimizde ürettiğimiz yıllık 4.500 ton kapasiteli elastomerik kauçuk (İzocamflex) ve 700 ton kapasiteli polietilen (Peflex) yalıtım ürünlerimizle ısı, ses yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlayarak sürdürülebilir çözümler sunuyoruz.

 

Önümüzdeki dönemde çevre dostu, yüksek enerji verimliliği sağlayan, ısı, ses, yangın yalıtımına katkı sağlayan çok amaçlı ürün ve sistemler gelişim gösterecektir. Konutlarda ve tesisatlarda enerji etkin çözümlemelerle yangın güvenliğine yönelik uygulamaların önümüzdeki yıllarda daha da artması beklentisiyle özellikle havalandırma kanallarının yangın güvenliğine yönelik yeni ürünler üzerine çalışmalarımız devam etmektedir. Yakında tesisat sektörümüzü yüksek nitelikli ürün ve sistemlerle tanıştırmayı hedeflemekteyiz.

 

Bu yıl yalıtımdan tamamen farklı olarak inşaat sektörüne kolaylık sağlayacak bir ürün satışa çıkardık. Hafif ancak yüksek dayanıklılığa sahip ahşap panel Plywood, inşaatlarda beton kalıbı olarak, ara bölme ve duvar panelinde, çatı kaplamada, vagon ve tır dorselerinin zemin döşemelerinde, tribün ve sahne işlerinde, ahşap kutu yapımında, mobilyalarda, oyun parkı ekipmanlarında etkin olarak çözüm sunuyor. Plywood ile yapı sektörüne farklı bir soluk getireceğiz. Çünkü Plywood’un düz yüzeyleri sayesinde çoğu bölgede sıvaya dahi gerek duyulmuyor. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılan ve kalıp döşeme sürelerini azaltan Plywood’u uygulamalardan sonra kalıntıların temizlenmesiyle birçok kez kullanımı mümkün olabiliyor. Tekrar kullanıma uygun olduğu için de ekonomi sağlıyor. Öte yandan Plywood, çevre dostu özelliğiyle de dikkat çekiyor.

 

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Binaların bulunduğu iklim bölgesine ve kullanım ihtiyaçlarına en uygun çatı, duvar, tavan, taban detaylarının belirlenmesi ve yalıtım kalınlıklarının TS 825 Yazılımı ile hesaplanması, yönetmelik ve tüzüklerle belirlenmiş sınırlarda tesisat yalıtım kalınlıklarının Tesiat Hesaplama Programı ile belirlenmesi, proje planlama aşamasından itibaren bina ve tesisat yalıtımını gösteren mimari detayların sunulması, multi konfor prensiblerine dayalı tasarım desteği ve uzman teknik kadro ile yalıtım mühendisliği sunulan önemli hizmetlerimizdir. Tüm süreçlerinde etkin Kalite Yönetim Sisteminin (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 50001) uygulandığı üretimimizde; CE işaretli, EUCEB ve TSE Uygunluk Belgesi sertifikalı ürünler müşterilerimizle buluşturulurken hem satış öncesi teknik destek hem de satış sonrası çözüm odaklı sürekli ve kolay erişilebilirlik şirketimizin önemli farklılıklarıdır.

 

İthalat ve ihracatınız ile ilgili bilgiler verir misiniz? Yurtdışında faaliyetlerinizi arttırmayı planladığınız özel pazarlar bulunuyor mu?

İhracat yaptığımız ülkeler arasında Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Afrika başta olmak üzere 46 ülke bulunuyor. Öncelikli olarak komşu ülkelerde olmak üzere hali hazırda 20 yerleşik bayilerimizle çözüm sunuyoruz ve enerji verimliliğine ile konfora katkı sağlıyoruz.

 

Ağırlıklı olarak bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bu ürünlerin dışında ayrıca HVAC (ısıtma, soğutma ve iklimlendirme) pazarına yönelik ürünlerin de ihracatını yapıyoruz. İzocam olarak, HVAC pazarında Orta Doğu’nun en önemli üreticisi konumunda yer alıyoruz. İhracat faaliyetlerimizde yalıtım malzemesi satışımız 700.000 m³’ü aşmış durumda.

 

Bu sene yaptırımların sona ereceği İran ve Suriye potansiyel vadeden pazarlar arasında bulunuyor. Ayrıca Orta Afrika’dan ise Gana, Sudan, Etiyopya, Nijerya da potansiyel ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor. Geçen yıl başladığımız yeni pazar arayışımız bu yıl da sürecek.

 

Sektör ile ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz?

 

Yalıtım sektöründe bilincin artması, sektörün yasalarla desteklenmesi, yeni konut üretimleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte hareketli bir dönem geçiriyor.  Yalıtım sektöründe TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardının 2000 yılında mecburi uygulamaya girmesi ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin 2010 yılında yürürlüğe girmesi de bu konunun üzerine daha fazla eğilmeyi gerektirdi. 2000 yılından beri gerek kamu kuruluşlarının, gerek STK’ların gerekse de bizlerin sektördeki bilinçlendirme çalışmalarına hız vermesi ve yapı denetim kapsamında yapılan kontrolle, yalıtımın uygulanırlığının artması konusunda önemli yol kat edildi. Ancak yine de ülkemizde yalıtım tüketimi istediğimiz seviyede olmadığını söyleyebiliriz.

 

Bugün ülkemizde kişi başına 0,2 m³ yalıtım tüketimi olduğunu görüyoruz. Gelecekte gelişmişliğin bir ölçütü de yalıtım tüketim miktarı olacak. Avrupa doygun bir pazar olmasına rağmen kişi başına, bu rakamların üç katı 0,7 m³ yıllık yalıtım tüketimi görüyoruz. Avrupa pazarı nüfus artışının neredeyse olmadığı bir pazar; ancak insanlar yalıtım üzerine yalıtım yapıyorlar. Yalıtım konusunda çok yol almış, durgun bir pazar olan Amerika’da halen kişi başına 1 m³ yalıtım tüketimi bulunuyor ve pazarda yaklaşık 260 milyon m³’lerden bahsediliyor.

 

Türkiye’ye baktığımızda 2015 yılında enerji hammaddeleri ithalatına yaklaşık 38 milyar dolar ödendiğini görüyoruz. Son 11 yılda enerji ithalatımızın ülke ekonomisine bedeli 464 milyar dolar. Tükettiğimiz enerjinin yaklaşık dörtte üçünü dışarıdan ithal eden ülkemiz, Dünya “net enerji ithalatı” liginde on birinci sırada… Birincil enerji tüketiminin yerli üretimle karşılanamama oranı ise % 70’in üzerinde… Enerjide bu aşırı dışa bağlılığı azaltmanın en önemli yolu ise kalın yalıtım uygulamalarından geçmektedir. Ülkemizde “kalın yalıtım” bilincinin yaygınlaşması ve bölgelere göre en iyi sonucun alınabileceği uygulamaların yapılması gerekiyor. Öyle ki Türkiye’deki mevcut konut stoğunun neredeyse %75’i TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygun yalıtılmamış ya da yalıtımsız…

 

Önümüzdeki dönem mevzuatlarda bulunan açıkların hızlıca onarılması, denetimlerin mevzuatlara uygun yapılması, üretimde yerine getirilmeyen kurumsal yükümlülüklerin önüne geçilmesi tüm sistemin işlerliği için katkı sağlayacaktır. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince; yeni inşa edilen binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınması da zorunlu hale geldi. Mevcut binaların da 2017 yılına kadar bu belgeyi alması gerekiyor. Binaların ne kadar enerji harcadığını gösteren EKB aynı zamanda binanın sınıfını da belirliyor. EKB alacak binaların A, B ve C sınıfı performansına yükselebilmeleri için en etkin yol ise ısı yalıtımından geçiyor. Özellikle konut kiralarken ya da konut alım-satımlarında bu belge aranır olacak. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda ısı yalıtımı uygulamalarının büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan, hızla devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları da canlı bir dönem geçireceğimizin sinyallerini veriyor.

 

BEP ile tesisatlarda da yalıtım zorunlu hale gelmekte ve uygulanması gereken yalıtım kalınlıklarının belirlenme yöntemi vurrgulanmaktadır. Özellikle tesisatların yönetmeliklere uyumlu yalıtımı da böylelikle başlamıştır.

 

Sosyal sorumluluk alanındaki faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Yalıtım konusunda toplumu bilinçlendirmek için birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Küresel ısınmanın büyük bir tehlike olduğu günümüzde, “Enerji Verimliliği ve Yalıtımın İFSAK işbirliği ile yürüttüğümüz ve enerjinin sanatla yorumlandığı, 300 kişinin fotoğraf, yazı ve kısa filmle yer aldığı Enerji’k Bakış Sergisi İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Bursa ve Eskişehir’de sanatseverlerle buluşarak enerji verimliliğine dikkat çekmeyi başardık. Bunun yanı sıra ilkokul çocuklarına yönelik T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz OZİ Sosyal Sorumluluk Projesini gerçekleştirdik. Projeyle Haziran 2015 tarihi itibari ile İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Eskişehir’deki 350 okulda, 100 binin üzerinde çocuğa; dolayısıyla 100 bin aileye ulaşarak ‘Enerji Verimliliği ve Yalıtımın Önemi’ anlattık.

 

Üniversite öğrencileri arasında yalıtım bilincinin gelişmesi, disiplinler arası birlikte çalışabilme ve yetenek gelişimi amacıyla ise 1999 yılından bu yana her yıl “İzocam Öğrenci Yarışması”nı düzenliyoruz. Bu yıl 16.’sını düzenlediğimiz yarışma ‘Bir Senaryo Bir Proje’ başlığıyla gerçekleşti. İki aşamadan oluşan yarışmada öğrenciler, Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk kenti için ‘sosyal ve iklimsel bağlamda sürdürülebilir ve çoğaltılabilir bir yerleşim’ senaryosu oluşturdular. Senaryosu beğenilen ekipler ikinci aşamada fikirlerini mimari projeye dönüştürdüler. Jürinin değerlendirmesinden geçen ve dereceye giren birinci proje 8 bin, ikinci proje 6 bin ve üçüncü proje 4 bin TL ödül ve 25-28 Mayıs tarihlerinde Minsk’de gerçekleşecek uluslararası finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazandı. Öğrencilerimiz Minsk kentinde yapılan finalden ise Jüri Özel Ödülü’nü alarak bizleri sevindirdi.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Bu yıl yeni bir reklam kampanyasına imza attık. Kampanyamızda 1970’li yıllarda ekranlarda görülen apartman görevlisinin günümüze uyarlanmış hali yer alıyor. 70’li yıllardaki “Sağ Olasın İzocam” reklamında yalıtım bilincini işlemiştik. Bu kez yalıtım modeli olan mantolama üzerinde duruyoruz.

 

51 yıldır ürettiğimiz ürünlerle ve ülke ekonomisine sağladığımız katkıyla Türkiye’de yalıtım sektörünün öncülüğünü üstleniyoruz. Bu köklü geçmişimiz ve bilgi birikimimizle ön plana çıkarmayı hedeflediğimiz mantolama işlemini akıllarda daha kalıcı hale getirebilecek bir kampanya ile de desteklemek istedik. Reklam kampanyamızı başta dijital mecralar olmak üzere gazetelerde, sektörel dergilerde, yerel ve ulusal radyolarda, 5 bölge müdürlüğümüzün bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’da yer alan sinema salonlarında görüyoruz. Geleneksel ve dijital mecraları bir arada kullanarak evinde, binasında, işyerinde mantolama ihtiyacı olan herkese ulaşmayı hedefliyoruz.

 

Kampanya ile mantolamanın daha geniş kitlelerce tanınması ve faydalarının anlaşılmasını hedefliyoruz. Çünkü doğru mantolama, iç mekânlardaki sıcaklığın uzun süre istenen seviyelerde korunmasını sağlıyor. Kış aylarında oluşan ısı kayıplarını, yaz aylarında ise meydana gelebilecek ısı kazançlarını azaltmak için yapılan mantolama, enerji faturalarına da olumlu yansıyor. Kış aylarında kömür, doğalgaz gibi yakıt giderlerini, yaz aylarında ise klima kullanımına bağlı elektrik enerjisi tüketimini neredeyse yarı yarıya azaltıyor. Mantolama ile hem ev bütçesine hem doğaya hem de ülke ekonomisine fayda sağlamak mümkün. Bunun yanı sıra bina sakinlerinin güvende hissetmesine neden olan mantolama, konfor sunarak günlük yaşam koşullarının istenen standartlara ulaşmasında etkin rol oynuyor. Bina dış cephesine yapılacak mantolamanın yanı sıra çatılara ve binaların iç duvarları ile katlar arası döşemelerine yapılabilecek yalıtım uygulamaları sayesinde faturalar yarı yarıya düşüyor. Böylece kış ayları çok daha sıcak, yaz ayları ise çok daha serin geçebiliyor.

İzocam Genel Müdürü A. Nuri Bulut:  "5 Yıl İçerisinde 100 Milyon Liralık Yatırım Planlıyoruz"