Islak mekanlarda temiz suyun taşınması için temiz su tesisatının kurulması gerekir. Ancak temiz su tesisatını belli başlıklı kurallara göre döşemek kullanımı acısından önemli.

Dairelerde temiz su boruları zorunlu kalmadıkça sıva altı döşenmeli’dir. Aynı zamanda borunun sıva altı döşenmesi terlemeyi de önler. Katlara çıkan kolon boruları ise sıva üstü döşenir. Atık su boruları ise duvar veya döşeme içinden çekilir. Atık su kolon boruları duvar yüzeyinden döşenir. Sonradan bu borular fayans altına alınır. Yataydaki atık su boruları ise düşük döşeme veya döşeme üstünden çekilir. Döşeme kaplamasıyla üzeri kapatılır.

Temiz Su Tesisatı Islak Hacimler

Banyo

Banyoda klozet, lavabo, yer süzgeci, çamaşır makinesi, küvet gibi vitrifiye malzemeleri kullanılır. Banyo odalarının düzenlenmesinde kapının tam olarak açılabilmesine özen gösterilmelidir. Eğer çamaşır makinesi banyoya konulacaksa su ile temas etmeyeceği yerde olmasına dikkat edilir.

temiz-su-tesisatinin-dosenmesi

Şekil 2.18: Tipik banyo yerleşimi; kuvet, lavobo, klozet ve yer süzgeci

Banyoya konulan vitrifiye malzemelerinin su kullanma yüküne göre sıhhi tesisat borusu çapı kullanılır. Bu malzemelerin her biri için genellikle ½” (Ø15 mm) anma çapındaki borular yeterlidir. Borular inşaat aşamasında, banyo duvarı iç yüzeyinden sıva altı döşenir.

WC

Banyodan ayrı olarak düşünülmeli ve çok iyi havalandırılmalıdır. WC”lerde alaturka ve alafranga hela taşları kullanılır. WC çıkışına da bir lavabonun konulması gerekir. Lavabo hela taşının kullanılmasından sonra el yıkamak için gereklidir.

Alaturka hela taşı rezervuar doldurma borusu çapı ve taharet musluğu boru çapı ½” (Ø15 mm) olarak kullanılır. Lavabo musluğu için de ½” (Ø15 mm)lik boru yeterlidir.

 

Mutfak

Mutfaklarda su ile doğrudan ilgili olan eviye, batarya ve bulaşık makinesidir. Bazı durumlarda şofben veya kombi de konulur. Bu boruların temiz su bağlantıları ½” (Ø15 mm) borularla yapılır. Bulaşık makinesi, şofben ve kombilerin sıcak su girişleri ½” olmasına rağmen boru tesisatı ¾” çapta yapılır, redüksiyonlarla ½” çapa düşürülür.

 

Kaynak: MEGEP