Oksijen Bariyerli Boru bazı sistemlerin oksijen gazından zarar görmesinden dolayı oksijen tutmayan özel boruların ihtiyacı ile doğmuş ve üretilmiş borulardır.

Oksijen bariyerli boruları diğer borulardan ayırt edici en önemli özellik suyun içerisinde oksijen oluşmasını engellemesidir. Sulu sistem ısıtma tesisatların en büyük problemi korozyona maruz kalmalarıdır. Oksijeni yok ettiğinizde paslanma ve diğer etkenleri ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Oksijen bariyerli PEX boru içerisinde bulunan oksijen su içerisinde erime yaparak kaybolur. Bunun en belirgin etkisini yerden ısıtma sistemlerinde görmeniz mümkündür. Yerden ısıtma sistemlerde ısının 40 derecenin üzerine çıkamaması sonucu içeride canlı mikroorganizmaların yaşamasına neden olur. Boru çevresinde giderek çoğalan mikroorganizmalar tesisatın tıkanmasına neden olur. Kalorifer tesisat borularında suyun akış hızını etkileyen bu faktörü yok etmek için her yıl temizlik yaptırmanız gereklidir. Bakım maliyetlerin artmasına sebep olan borular yerine oksijen bariyerli boru kullanarak uzun ömürlü alt yapıya sahip olabilirsiniz. Paslanma ve kireç oluşumunu hızlandıran sistem içerisindeki oksijen, kombi parçalarının kısa sürede tıkanmasına yol açar. Filtre bulunmayan ısıtma borularından ilerleyen tortular vana benzeri aksamlarda suyun geçişini yavaşlatır.

Oksijen Bariyerli Boru Nerelerde Kullanılır

  • Kalorifer tesisat borularında kullanılmaktadır.
  • Mobil sistem dediğimiz her radyatöre ayrı ayrı borunun gittiği yerlerde kullanılması homojen bir ısıtma sağlar.
  • Yerden ısıtma sistemlerinde kollektör bağlantısından sonra kullanılabilir.
  • Sıcak su tesisatlarında kullanılabilir.

Oksijen Bariyerli Boru Özellikleri

  • Çok yüksek sıcaklığa (80°C),  dayanabilme özelliği bulunmaktadır.
  • Döşeme sırasında veya sonrasında darbelere karşı dayanıklı olması
  • Asit bazlı kimyallara karşı dayanıklı olması

Oksijen bariyerli boru nasıl anlaşılır?

Oksijen bariyerli boruyu ayırt etmek için üzerinde yazan yazıları dikkatli bir şekilde okuyarak anlayabilirsiniz. Oksijen bariyerli borunun üzerinde farklı bir malzeme ile kaplama olduğunu görebilirsiniz. Bazı ustaların ısrarla bu şekilde yapılmış boruları kullanmamasının nedeni kulaktan duyma bilgilerle ön yargılı olmasından kaynaklanmaktadır. Firmamız tesisat temizliklerine gittiğinde oksijen bariyerli boru kullanılan tesisatla karşılaştığında kirlenme oranının olmadığını bizzat görmüştür. Normal boruyla döşenmiş tesisatlarda 2 yıl sonra tortuların oluştuğunu fakat bu borularda oluşmadığına rastlamaktayız.